wz

KUŽELKY V ŠANOVĚ XI.
Datum:  28. prosince 2009
Místo:  Kuželna TJ Šanov

disciplína "plný počet kuželek": hody 01-30; disciplína "dorážka": hody 31-60 (dorážkové hody vyznačeny)

Popis hry:

Tradičně v závěru roku jsme se sešli v šanovském sportovním centru, abychom uspořádali již v pořadí 11. turnaj v kuželkách. Přesně v 17 hodin začal krátký trénink, v jehož průběhu se rozdělili účastníci do dvou herních skupin. Do turnaje nastoupilo celkem 8 hráčů, z toho 5 nováčků. Na první dráze hráli Honza Holešinský, Šárka, Marek, později se přidal i Miloš, druhá dráha patřila sestrám Svobodovým a "bratrům hudebním", dá-li se to tak nazvat, kteří působí v kapele Neskutečná Situace.

Turnaj začal disciplínou s hody do plného počtu kuželek. Při neúčasti loňského vítěze, Mirka Juríčka, byl jeho bratr (hudební i skutečný) Honza favoritem, což hned v úvodu hry potvrzoval. Bodově se ho však držela Míla a vysokého počtu srážených kuželek dosahoval i Honza Wimmer. V šesté sérii hodů Honza Juríček poprvé oznamoval zvukem zvonu, že se mu podařilo srazit plný počet kuželek. Postupně se lepšil Honza Holešinský, a svým desátým hodem postoupil na druhé průběžné místo.
Honza Juríček vedení držel i po polovině odehraných hodů. Ztráta jeho soupeřů však nebyla vysoká, Honza Holešinských zaostával o 7 bodů, stále se lepšící Marek pak o jeden bod více. Bez naděje na vítězství nebyli ani Honza Wimmer s Mílou, přestože jejich ztráta činila již téměř 20 bodů. Poslední příčky patřily Šárce a Lucce. V této době dorazil i poslední účastník turnaje, Miloš, který se však z technických důvodů nemohl do soutěžního klání ihned zapojit.
Honza Juríček potvrzoval svou dobrou formu, a už po 20. hodu mu na světelné tabuli svítila hodnota 101 bodů. A svými dalšími úspěšnými hody si udržoval dostatečný náskok před Honzou Holešinským a Markem. V souboji o druhé místo v disciplíně "do plného počtu kuželek" byl nakonec malinko lepší Marek. Další hráči nadprůměrným výsledkům první trojice nestačili. Čtvrtý skončil se ztrátou 46 bodů na vítěze Honza Wimmer. Pátou příčku nakonec obsadil Miloš, který svých 30 hodů v řadě odházel poté, co ostatní hráči na dráze číslo 1 ukončili disciplínu. Děvčatům patřily poslední tři příčky. Šesté místo si nakonec těsně vybojovala Šárka, Míla své vynikající výsledky z úvodu hry neobhájila, a postupně se propadla na 7. příčku, pořadí uzavírala Lucka.
O čtvrt na sedm byla zahájena druhá část turnaje, hra s dorážkou. Náskok Honzy Juríčka na ostatní hráče se zdál být dostatečný, ovšem úvodní hody mu příliš nevyšly, na rozdíl od Honzy Holešinského, pro něhož byl každý druhý hod dorážkový. A tak se po šestém kole měnilo pořadí na špici tabulky. Honza Juríček se však se sesazením z vedoucí pozice nesmířil, po polovině odehraných kol konečně dosáhl druhé dorážky a v těsném časovém sledu přidal další úspěšnou sérii. Honza Holešinský dokázal odpovědět pouze jednou. Pět kol před koncem už se zdála být situace jasná, Honza Juríček zahajoval již svou pátou hru do plného počtu kuželek, zatímco jeho jmenovec se trápil s dvojicí nevhodně rozestavěných kuželek. V úvodu získaný náskok mu stačil aspoň na udržení celkového druhého místa.
Nejlepší hru v dorážkové disciplíně předvedl Honza Wimmer, kterému se podařilo snížit ztrátu 31 bodů na pouhých 11, díky náskoku z hry do plného počtu však třetí příčku udržel Marek. Vysoký náskok i průměrné herní výsledky stačily na páté místo pro Miloše. Poslední příčky proto patřily dívkám. Z nich byla nejlepší Šárka, zatímco sestrám Svobodovým dorážková disciplína vůbec nesedla.
Jako celkový vítěz byl zaslouženě vyhlášen Honza Juríček, navíc s výsledkem, kterým o sedm bodů překonal svůj 5 let starý rekord. Uvidíme, jestli se někdy dočkáme překonání magické hranice 200 bodů.